Martin Babinec: ,,Slovenskému mládežníckemu futbalu sme dali dobrú vizitku.“

Už sú to dva týždne čo sa skončila naša rozprávková púť v Mládežníckej Lige Majstrov. V boji o osemfinále sme nestačili na rovesníkov z Feyenoord Rotterdam. Súpera zvučného mena sme sa nezľakli a boli sme mu rovnocenným protivníkom. Polčas sme vyhrávali 2:1, no po obrátke strelil súper dva góly, ktoré znamenali náš koniec v prestížnej súťaži. Bezprostredne po zápase prevládal smútok, boli sme tak blízko k historickému úspechu, chýbali nám minúty. S niekoľkodňovým odstupom prevažujú pozitívne emócie. Martin Macho bol kapitánom nášho tímu, za európsku previerku je vďačný. ,,Je to veľká skúsenosť, hlavne to porovnanie štýlov hry z odlišných kútov Európy. Prispôsobiť sa im a nájsť účinnú zbraň môže byť niekedy náročné.“ Naši hráči spravili dobré meno nielen klubu a mestu Nitra, ale jednoznačne aj mládežníckemu futbalu na Slovensku. ,,Na Slovensku hráme málo medzinárodných zápasov. Klub sa zviditeľnil a pre mládež to znamená jasný odkaz. Oplatí sa na sebe makať a snaha sa pretaví do takýchto skvelých zápasov, pred množstvom divákov.“ Bola to vysoká škola futbalu pre našich mladíkov, väčšina z nich momentálne stojí na prahu seniorského futbalu a skúsenosti z UYL sa im v ďalšej kariére určite zídu. ,,Myslím, že každý medzinárodný zápas nám môže pomôcť vo výkonnostnom raste. Som ešte mladý, takže sa mám stále čo učiť.“

Na kraji obrany sa skvelými výkonmi zablysol Lukáš Fabiš. ,,Vnímam to pozitívne, bolo to veľa ťažkých zápasov proti kvalitným súperom. Myslím, že každý z nás to bude môcť využiť vo svojich seniorských kariérach.“ Aj keď sme skončili na lopate holandského klubu, reklamu sme si spravili fantastickú. ,,Jednoznačne je to obrovské zviditeľnenie slovenského mládežníckeho futbalu. Veľa ľudí konečne našlo Nitru na mape.“ V aktuálnej sezóne patrí Lukáš do A tímu nášho klubu, na jeseň si pripísal prvý ligový štart. ,,Určite chcem využiť skúsenosti zo zápasov UYL aj v seniorskej karére. Myslím, že viacerí sme pochopili, že sa dá hrať s každým súperom. Sú to takí istí ľudia ako my.“

Martin Babinec môže byť hrdý na svojich zverencov. Predviedli obetavý výkon a s holandským protivníkom sa bili do poslednej minúty. O to viac krutý sa mu zdá záver zápasu. ,,Ešte stále mám z toho bôľ, stále to neviem prehryznúť. Mohli sme dosiahnuť niečo ešte výnimočnejšie, než sme dosiahli. Aj keď si veľmi vážim to, ako ďaleko sme sa dostali, medzi 24 najlepších mužstiev. Keď to máte v posledných minútach zvládnuť, to čo my sme nezvládli, tak to samozrejme bolí,“ prezrádza svoje pocity hlavný tréner. ,,Zápas to bol dobrý, Feyenoord bol z hľadiska vývoja v druhom polčase lepší, zaslúžene vyrovnal. Osobne si myslím, že by  duelu svedčala remíza.“ Mužstvo strávilo spolu ohromné množstvo času, to malo pozitívny efekt na celú kabínu. ,,V prvom rade máme obrovské množstvo zážitkov. Spoznali sme seba samých, ako individuality aj ako tím. Hrali sme medzinárodné súťažné zápasy, sú to veľké skúsenosti. Všetky tie prípravy okolo toho, množstvo poznatkov. Ja verím, že nás to posunie vpred. Trochu nám to vzalo sústredenosť na našu ligu, keďže sme chceli uspieť v Lige Majstrov a tomu sme prispôsobovali program. Prejavilo sa to na našich ligových výsledkoch.“ Prešli už dva týždne od zápasu a napriek tomu ešte nemal tréner Babinec priestor, aby svojim hráčom povedal v kabíne pár slov. ,,Úprimne povedané, zatiaľ sme v takom stave, že máme veľa chorých a zranených, takže som sa k vyjadreniu ešte nedostal. Po zápase som mal v sebe sklamanie, preto som sa k nemu ani nevyjadroval. Určite tak ale urobím, budú tam pozitívne aj negatívne slová.“ Jedným dychom dodáva, že na úspechu sa podpísal tímový duch celého klubu. ,,Je to ukazovateľ celkovej práce v klube, zásluha celého klubu ako jedného tímu. Naozaj sa podieľali všetci, či už sa snažili urobiť ústretové kroky v A mužstve alebo v ďalších mládežníckych družstvách, napríklad uvoľňovaním ihrísk na tréningy a podobne. Všetci sa snažili prispôsobiť sa a podriadiť Lige Majstrov. Preto si myslím, že to náš klub spojilo.“ Hráči mali možnosť porovnať sa s rovesníkmi z iných krajín a futbalovej verejnosti, a tak dokázať, že pod Zoborom skutočne vyrastajú futbalové talenty. ,,Slovenský mládežnícky futbal sme dostali do povedomia, dali sme mu dobrú vizitku a dobrú známku. Predsa len, dostali sme sa medzi 24 najlepších, kde sa nedostali špičkovejšie tímy ako sme my. Mohli sme vidieť, o čom je zahraničný futbal. Ak to má našich hráčov niekam posunúť, tak v prvom rade v myslení. Mnohí z nich, ktorí sa už zúčastnili zahraničných skúšok vo futbalových krajinách, vnímali ako rozdielový hlavne prístup hráčov k futbalu ako takému. Rešpektujem chlapcov, že to nemajú jednoduché. Chodia do školy, na tréning každý deň, samozrejme doma majú povinnosti, ale ak sa chcú venovať futbalu, musia to zvládnuť hlavne vo svojich hlavách.“ Získali nie len obrovskú zápasovú skúsenosť, ale mali dostatočný priestor prezentovať sa na euróspkej futbalovej scéne. ,,Na samotnom zápase bolo zopár ľudí, ktorí sa pohybujú v seniorskom futbale. Či už si ich niekto všimol alebo nie, to zatiaľ neviem. Ale myslím si, že majú najlepšiu šancu dostať sa do A mužstva u nás v klube. To vnímam ako najľahšiu a najschodnejšiu cestu. Či sa tak stane bude závisieť iba od nich, ako to všetko využijú, ako si to zhodnotia a ako ich to namotivuje do ďalšej práce.“ Už cez víkend opäť štartuje I. liga staršieho dorastu, pre náš tím ale prioritou ostáva hlavne produkovať kvalitných hráčov. ,,V prvom rade som veľmi rád, že traja naši hráči sú súčasťou tréningového procesu A mužstva. Boli by sme radi, keby v súťaži nastupovali aj naďalej za nás, aby potiahli dopredu mladších spoluhráčov a tí aby sa od nich niečo naučili. V lige chceme hrať aktívne a neustále sa snažiť napredovať, ale tabuľkové ciele nemáme. Vždy je našim cieľom vychovať hráčov pre A mužstvo. Verím, že sa dostaneme do pokojných vôd a naďalej budeme vychovávať individuality.“

Bola to krásna cesta, za ktorú sme vďační a radi si ju opäť zopakujeme.
Pozrite si bohatú fotogalériu z celkového pôsobenia U19 FC Nitra v UEFA YOUTH LEAGUE v sezóne 2017/2018.

UEFA YOUTH LEAGUE 2017/2018

 

Komentáre