V polsezóne spokojnosť, Kóňa hráčom roka 2018

Jesenná časť sezóny 2018/2019 je za nami, namieste je teda hodnotenie. Očakávania v podobe prvej šestky Nitrička naplnila.

„V predsezónnych úvahách, predsavzatiach a cieľoch sme hovorili o prvej šestke. Rovnako aj v Slovnaft Cupe sme chceli ísť čo najďalej. Keď to zoberiem faktograficky, oba ciele boli naplnené. Sme pred finále, čakajú nás 4 náročné jarné kolá, chceme sa na ne dobre a dôstojne pripraviť a nič nepodceniť. Lebo, poviem to úprimne, rozdiel medzi prvou a druhou šestkou je v interese divákov, aj médií. Je to ako 1. a 2. liga,“ hovorí športový riaditeľ FC Nitra Marián Süttö. Záver roka 2018 nám vyšiel excelentne, no počas tých 18 kôl boli aj okamihy, kedy nám takpovediac tieklo do topánok. „Rozhodne nám nepridal domáci zápas so Sereďou, ktorý sme výsledkovo nezvládli. Mali sme tam nahustený program a zjavne nám chýbali sily. Vtedy sme začali trošku pochybovať, ale chmáry sa rozišli a záver bol z našej strany skutočne skvelý.“ Seredi to vo Fortuna lige ide, no súperov Süttö hodnotiť nechce. „Sústredíme sa na seba. My to máme momentálne vo vlastných rukách, čo sme aj chceli. Na jar hráme 3 zápasy v domácich podmienkach, cestujeme do Michaloviec, bude to zaujímavá časť etapy. Plus pohár, hráme v Senici. Pokiaľ by sa nám tam zadarilo, dostali by sme sa medzi 4 najlepšie tímy a boli by sme veľmi blízko toho, aby sme finále hrali pred domácim publikom. Výkonný výbor SFZ totiž rozhodol o tom, že záverečný zápas Slovnaft cupu sa odohrá v Nitre. Bola by to teda čerešnička na torte,“ dodáva. Zisk trofeje by rozhodne potešil, aktuálne sa hrá jubilejný 50. ročník tejto súťaže, navyše vo verejnosti panuje názor, že zaujímavá je aj finančná pohárová prémia. „To tiež, ale pre nás je pohár zaujímavý z hľadiska futbalu a možnosti európskej konfrontácie.“ A určite aj z hľadiska divákov, ktorých by finále Slovnaft cupu na nový štadión prilákalo. „Diváci rozhodne patria na štadión. Skultúrnenie futbalových stánkov sa deje preto, aby sa divák cítil pohodlnejšie, aby mal na zápase väčší komfort. Myslím si, že sa v tejto oblasti urobilo veľa na celom Slovensku. Samozrejme, diváci v Nitre boli najprv zvedaví na štadión, menej na hru. Nebránim sa to povedať, no boli sme vo veľmi ťažkej pozícii. Nechceli sme už ďalej pôsobiť mimo Nitry, no bol tu časový sklz, všetko sa dorábalo na poslednú chvíľu, dokonca sme mali provizórne riešenia na prvé kolá. A to sa odrazilo aj v istej bezpečnosti či komforte divákov. Tam vidím veľký problém, lebo dôvera diváka v bezpečnosť na štadióne je prvoradá. Možno tam boli technické chyby, organizačné, možno zlyhala bezpečnostná služba, nechcem to hodnotiť, no aj keď máte ten najvyšší level bezpečnosti a nájde sa zopár ľudí, ktorí majú záujem to narušiť, škodiť, máločo s tým urobíte,“ tvrdí športový riaditeľ FC Nitra a apeluje na výchovu fanúšikov, ktorí boli v prvých kolách nabudení, aj pre súperov, ktorých sme doma hostili, ako Dunajská Streda či Trnava. „Z hľadiska bezpečnosti to boli najrizikovejšie zápasy a tam sme to jednoducho nezvládli. Ale obávam sa, že to sa stáva aj v ďaleko väčších kluboch. Problém je, že aj postih voči tým ľuďom, ktorých sme aj vďaka kamerovému systému identifikovali, je ťažko vymáhateľný. Podcenili sme to, ale ak mám byť úprimný, tak sme verili v dobro ľudí. No bohužiaľ, vypomstilo sa nám to,“ dodáva.

Čo bude s Fábrym?

Poďme sa však pozrieť na káder FC Nitra, ktorý to po jesennej časti dotiahol na priebežnú 6. priečku v tabuľke Fortuna ligy. „Vieme, s kým pracujeme. Rozhodne bol náš cieľ zaraďovať mladších hráčov. Z môjho osobného pohľadu veľký progres urobil Majo Chobot, ktorý upútal svojou rýchlosťou, dynamikou a technikou. Tréner vyjadril veľký záujem o Vestenického, ktorému sa na začiatku strelecky darilo, potom naňho trošku padla deka, vynikajúce výkony počas celej jesene odovzdával Fábry,“ začal s hodnotením tímu športový riaditeľ FC Nitra, ktorý je presvedčený o tom, že máme výborné mužstvo. „Aj preto sme si dali náročný cieľ – 6. miesto. Hroššo bol vlani vyhlásený za najlepšieho brankára, je tu vynikajúci, perspektívny brankár Šípoš, stabilizovaná obrana– Chovanec, Farkaš, Križan, Niba, ktorý mal zdravotné problémy, problém mal aj Kunik, ktorý sa zranil, ale výborným spôsobom ho nahradil Charizopulos. V strede poľa Kóňa a Šimončič dlhodobo tvrdili muziku a pri nich veľmi dobré služby odviedol Fábry. Viac sme zo začiatku sezóny očakávali od Taiwa, ktorý mal vynikajúcu prípravu, bol v nej nezastaviteľný, potom mal trošku útlm, ale čo je chvályhodné, v každom zápase sa dostal do gólových šancí a tú kvalitu dokazoval. Vrátilo sa mu to až na jeseň, kde bol nechytateľný,“ hovorí Marián Süttö. Samozrejme, bez dobrej práce trénerov či kondičnej stránky by to nešlo. „Aj tu boli zo začiatku problémy, ten servis na novom štadióne nebol, chýbala napríklad regenerácia. Preto moja vďaka patrí všetkým, aj náhradníkom, ktorí robili konkurenčné prostredie. Snažili sme sa všetkým vytvoriť podmienky, ktoré sú adekvátne a kopírujú limit 1. ligy. Z tohto pohľadu sme spokojní, ale nie pokojní, lebo chceme ďalej napredovať.“ A napredujú aj jednotlivci. V ostatných dňoch, sa v Nitre hovorí o tom, že forma Aďa Fábryho zaujala viaceré kluby a tak je možné, že bielo-modrý dres vymení. „Má s nami podpísanú dlhodobú zmluvu, podľa nových predpisov, ktoré ustanovuje zákon o športe. Nejaké ponuky na stole máme, záujem o neho je, uvidíme, ako to s ním bude vyzerať. Myslím si, že Fábry je kompletný produkt našej akadémie dotvorený prácou v A-mužstve a ostatné je na ňom. Nebudeme brániť žiadnemu hráčovi v rozlete a v možnosti hrať o väčšie méty. V hre je viac variant, určite sa o neho ako o futbalistu netreba báť.“

Hráč roka a Objav roka

V denno-dennom kontakte s hráčmi je tréner Ivan Galád, ktorý sa rozhodol po poslednom zápase jesennej časti sezóny 2018/2019 vyhlásiť Hráča roka 2018 a Objav roka 2018. „Keď som pôsobil v European Soccer School v Kanade a videl som, že Roman Tulis dáva takéto ocenenie za celý rok práce, snažil som sa to preniesť aj sem. Niečo podobné sa už predtým v Nitre robilo na plesoch, kde sa oceňovali hráči z jednotlivých kategórií, takže aj tam bola inšpirácia,“ vysvetľuje tréner nášho áčka. Pri oboch cenách rozhodovali všetci členovia realizačného tímu a podľa ich hlasovania sa Hráčom roka 2018 stal Tomáš Kóňa. „Je to náš odchovanec, bývalý reprezentant, podával výborné výkony a hlavne svojím prístupom môže byť vzorom pre našich chlapcov. Od 18 rokov, kedy sme postúpili do ligy, má na predlaktí vytetované logo nášho klubu. Dnes má 34 a ten znak tam stále má. Nebola to ale teda cena za toto tetovanie, ale za jeho športovú výkonnosť,“ vysvetľuje Galád. Cenu Objav roka získal Abdulrahman Taiwo. „Prišiel sem ako neznámy hráč, dlho sme zvažovali, či on alebo niektorý odchovanec, ale nakoniec Taiwo, ktorý má 19 rokov, je zanietený v hre, mimoriadne talentovaný. Túto cenu sme sa mu rozhodli udeliť práve preto, že keď ju prinesie domov, spolu s dresmi nášho klubu, môže to byť motivácia pre iné deti v jeho okolí. No ale treba spomenúť, že vyhral tesne pred Majom Chobotom,“ dodal kouč nitrianskeho A-mužstva.

Pozrite si fotogalériu z ukončenia jesennej časti nášho áčka.

Komentáre