Ján Kara: Prioritou je Akadémia a finančná stabilita

FC Nitra má po viac ako 40-tich rokoch majoritného vlastníka, manželia Karovci vnímajú klub ako rodinnú firmu. Po valnom zhromaždení sa zmenilo personálne obsadenie predstavenstva aj dozornej rady, témou dňa je ukončenie rokovaní s bývalými akcionármi z Ukrajiny.

 

Závery očakávaného valného zhromaždenia FC Nitra sú známe. Predsedníčkou predstavenstva sa stala majiteľka väčšiny akcií (67 %) Erika Karová, členmi Ján Vinarčík a Mariana Páčová. Dozorná rada má namiesto piatich členov po novom len troch (Ivan Ondruška, Martin Peško, Ľubomír Blaho). „Zmenili sme aj stanovy akciovej spoločnosti a zrušili vyplácanie ziskov jednotlivým členom predstavenstva, čo bolo doteraz šialene vysoké. Upravili sme organizačnú štruktúru a jasne zadefinovali, kto je za čo zodpovedný,“ prezrádza Ján Kara, manžel novej predsedníčky predstavenstva a vysvetlil, prečo na túto pozíciu nevymenovali Jozefa Petrániho, ako pôvodne avizoval v septembri: „Zvážili sme, že by to nebolo dobré v súvislosti s rozhodnutiami, ktoré nastanú v priebehu mesiaca. O aké pôjde, si ešte necháme pre seba.“ Jozef Petráni teda zastáva funkciu generálneho manažéra, popri ňom sa do FC Nitra po 6 rokoch vrátil ďalší funkcionár – Ivan Odruška. V diskusiách na internete za to nové vedenie pochvalu od verejnosti nedostáva. „Aj keď im celá Nitra nadáva, sú to ľudia myšlienkovo stotožnení s nami. V rámci futbalu im dôverujeme a určite ich neviníme za úpadok klubu. Petráni a Ondruška boli v minulosti hromozvodom všetkých negatívnych nálad verejnosti, hoci na chod a fungovanie klubu dostali veľmi malý rozhodovací priestor. Treba si uvedomiť, že boli zamestnancami a neraz museli robiť aj to, s čím nesúhlasili, ale akcionári im to nariadili. Ivan je pre mňa osobnosť. Rozoberám s ním všetky futbalové veci, ktorým nerozumiem. Zatiaľ je v dozornej rade ako konzultant mojej manželky, ale v budúcnosti bude určite zasahovať aj do športovej časti klubu,“ dodáva Kara.

 

Ukrajinci už nemajú žiaden vplyv

Okrem personálnych otázok sa na valnom zhromaždení odsúhlasila aj účtovnú uzávierku so stratou 84-tisíc eur za rok. „Presunula sa do úplne nového bloku, v ktorom je sumárna strata z minulých rokov 2,5 milióna eur. Všetko nájdete aj na Finstate. Máme stratégiu a tím ľudí, s ktorými tento dlh splatíme. Do klubu sme už naliali pár stotisíc. Sme radi, že v tejto chvíli a ani dlhodobo už nehrozí zatvorenie FC Nitra a môžeme normálne fungovať,“ prízvukuje Ján Kara. Verejnosť sa stále zaujíma aj o bývalých akcionárov z Ukrajiny. Aktuálne s nimi nové vedenie FC Nitra rokuje o veľa veciach. Napríklad aj o vyčíslení presnej sumy, ktorú vložili do klubu. „Nie ku všetkému existujú doklady. Počkáme si na závery prebiehajúcej kontroly platieb za roky 2019 a 2020. Máme s nimi pozitívny vzťah, ale vplyv už nemajú žiaden,“ dodáva Kara, podľa ktorého je snahou nového vedenia do konca roka splatiť všetky dlhy klubu. „Ale netuším, čo nás ráno prekvapí a tak neviem s istotou povedať, či sa to podarí.“ Hoci dlhy na poistnom a daniach sa za mesiac znížili o približne 64-tisíc eur, od vstupu nových akcionárov do nitrianskeho futbalu vyplávalo na povrch množstvo nevybaveného. Napríklad elektronická pošta nebola prevzatá od januára do septembra. „Pribrzdilo nás aj to, že väčšinový balík akcii a teda plnú moc rozhodovať vlastníme až od 29. októbra.“ Peniaze sú často medzi ľuďmi pretriasané aj v súvislosti s údajne nevyplatenými výplatami hráčov nitrianskeho áčka. „Každého zaujímajú iba výplaty, ale naša prvá priorita bola, aby hráči vôbec mohli prísť do roboty!“ Podľa slov Jána Karu, keď v auguste vstúpili do klubu, futbalistom doplácali stovky či tisíce eur za február až júl. „Pre pandémiu sa im neznížili platy ako v iných kluboch. Za prvý mesiac, ktorý pre nás odpracovali, dostali peniaze o 15 dní skôr. Aktuálne nemajú dve výplaty. Vyrovnáme všetky záväzky, ale v prvom rade sa musíme vedieť vyznať vo všetkých zmluvách,“ dopĺňa Kara.

 

Viac odchovancov a prvá šestka

Zmluvy do konca sezóny majú Šípoš a Chobot a tak je na mieste otázka o plánoch s nimi do budúcnosti. „Všetkých hráčov sme informovali, že s nimi budeme rokovať o predĺžení zmlúv. Viacerí agenti však majú úplne inú víziu než my a to bude v tejto oblasti podstatné. Takisto musíme vyriešiť, čo spraviť s nadmerným počtom hráčov, ktorí sú u nás iba na hosťovaniach, resp. majú zmluvy na veľmi krátke obdobie ako napr. Kolčák, Mustafič, Adamec, Podhorín, Faško, Magda či Záhumenský.“ Prioritou nového vedenia FC Nitra je Akadémia. „Chceme napríklad zveľadiť šatne. Navyše Martin Peško a Jozef Petráni už riešia mládežnícke spolupráce s profesionálnymi klubmi z Nemecka, Španielska a Francúzska.“ Akadémia má byť aj v budúcnosti liahňou mladých talentov pre A-mužstvo. Momentálne pravidelne nastupujú siedmi odchovanci: Šípoš, Kunik, Fabiš, Chobot, Franko, Danek, Vrábel, Rédeky. Spolu s tímom sa pripravujú aj Tancík, Ferleťák, Lehotský, Radványi, Olivero a náhradný brankár Rácik. Nitrička má do aktuálnej sezóny veľmi úspešný štart, z čoho sa vedenie klubu úprimne teší. „Našou ambíciou je hrať do 6. miesta. Uvidíme, čo bude ďalej.“

Komentáre