BENEFIČNÝ ZÁPAS pre mladých futbalistov z Ukrajiny.

💛BENEFIČNÝ ZÁPAS💙 pre mladých futbalistov z Ukrajiny.🇺🇦
⚽️FC CHAYKA VYSHGOROD & MFC Spartak B n/B – FC NITRA U16
🇺🇦YURIHO 11-ka, alebo šport musí spájať.
Príbehy dnešnej ťažkej doby píše sám život. Tento je nazvaný Yuriho 11-ka. Je o ľuďoch, ktorí žijú v rôznych kútoch sveta, ale spája ich jedno spoločné, a to je úcta človeka k človeku, šport a ochota pomôcť.
Yurij ukrajinský mladý muž vo veku 35 roko je tréner a manažér mladých chlapcov vo futbalovom klube FK Čajka Vyšgorod v Kyjevskej oblasti. Nezmyselná vojna však mení, tak ako miliónom ľudí aj jeho život. V snahe pomôcť svojim chlapcom dostať sa z bombardovaného Kyjeva sa podujal na dlhú a nebezpečnú cestu cez vojnovú zónu na Slovensko. Prosba je zdieľaná na facebooku a dostáva sa aj do klubu MFC Spartak Bánovce n/B. Niekoľko telefonátov medzi členmi klubu a rozbieha sa kolotoč logistických operácii s cieľom pomôcť.
Jedenásť chlapcov vo veku 13 rokov (nazvali sme ich „Yuriho 11-ka“) s dvomi matkami v pondelok 7. marca odchádza z hlavného mesta, ale následne táto skupina uviazne v uzatvorenom humanitárnom koridore a musí sa vrátiť späť do bombardovaného Kyjeva. Yuri začína v stredu 9. marca svoju druhú záchrannú operáciu. Tentokrát pre skupinu trinástich starších chlapcov. V sobotu ráno po dvoch dňoch prežitých v protileteckých úkrytoch sa tejto skupine doplnenej o 4 matky podarilo nasadnúť do pravdepodobne posledného humanitárneho vlaku smerom na Užgorod. Vyše 900 km cesta vlakom končí v nedeľu doobeda v prihraničnom meste Užgorod, potom autobusom do Bánoviec. Z autobusu vystupujú unavené ženy a deti. Ich uplakané oči a skromný majetok nepotrebuje žiadny komentár. V ich očiach je však vidieť aj úľavu a iskierku nádeje. Súcit vzbudzuje nielen 2 ročné dieťa, ale hlavne 9 ročné postihnuté dieťa na vozíku. Yuriho 11-ka sa zmenila síce na 24 (tvorí ju 19 detí a 5 dospelých). Pomoc potrebujú všetci. Na futbalovom štadióne MFC Spartak Bánovce nad Bebravou ich privítal predseda TSK Trenčín Jaroslav Baška, primátorka mesta Rudolfa Novotná, riaditeľka Strednej odbornej školy Zuzana Janíková, zástupcovia ZsFZ Nitra. Od rána je potrebné vybaviť množstvo formalít potrebných k pobytu. Stará sa o tom osem pracovníkov SOŠ, UPSVaR, MV SR. V popoludnajšich hodinách sa chlapci už venujú futbalovej lopte a snažia sa zabudnúť na posledné dni a utrpenie ktoré prežili.
Následná nezmyselná vojna na Ukrajine ukazuje, že život už asi nikdy nebude taký, ako pred pár rokmi. Hodnoty ako viera, zdravie, láska, spolupatričnosť si musíme začať vážiť. Často opakovaný športový slogan „SPOJME SA PRE FUTBAL“ dostáva možnosť sa v súčasnej dobe naplniť. Nikdy totiž nevieme, kedy aj my budeme potrebovať podobnú pomoc. Spolu s Akadémiou FC NITRA U16 organizujeme tento benefičný zápas, na ktorý Vás srdečne pozývame.
Každý kto bude chcieť pomôcť nájde informácie na web. stránke Mestsky FC Spartak Bánovce ďakujeme !!!

Komentáre