Po zimnej prestávke v Nitre množstvo zmien

Na 8. priečke zimujúci klub FC Nitra dnes odštartoval prípravu na jarnú časť Fortuna ligy 2020/2021. Vzhľadom na prísne protiepidemiologické opatrenia sa prvý tréning A-mužstva odohral bez prítomnosti verejnosti (médií).

FC Nitra vstupuje do nového roka 2021 s výraznými zmenami. Týkajú sa nielen hráčskeho kádra, ale aj realizačného tímu. Ten zostavil nový prevádzkovateľ klubu. „Od dnešného dňa sa ním stala nemecká spoločnosť, ktorá je obchodným partnerom manželov Karových. Chce sa angažovať v nitrianskom futbale a zveľaďovať ho,“ uviedol generálny manažér FC Nitra Jozef Petráni, ktorý si od nového partnera sľubuje finančnú stabilitu klubu. „A tiež nové myšlienky, ktoré sem môže priniesť a mali by vyústiť do úspechu. Verím, že najhoršie má FC Nitra za sebou, za čo treba poďakovať všetkým, ktorí sa o to pričinili,“ dodal Petráni.  Ešte pred koncom roka 2020 sa klubu podarilo vyplatiť niektoré resty z minulosti voči zamestnancom, hráčom aj trénerom. „Isté dlžoby tu stále sú, ale verím, že v blízkej budúcnosti sa doriešia.“

V bielo-modrých farbách nepokračujú Daniel Junio Jesus, Timotej Záhumenský, Oliver Podhorin, Matteo Olivero, Matúš Kunik, Michal Faško, Nikola Gatarič, Martin Adamec, Wallace Bonilha.

Tím spod Zobora posilnia:

  • obrancovia:   Vitus Scheithauer, Yanni Regäsel,
  • stredopoliari: Tomáš Hambálek,
  • útočníci:         Oliver Bias, Maximilian Berwein

„Obmena kádra bola prirodzená, pretože niektorým hráčom sa končili zmluvy a s niektorými sme sa rozlúčili z dôvodu vysokých finančných nárokov, ale na druhej strane časť hráčov tu zostáva a tá bude doplnená vhodnými kandidátmi, ktorí presvedčia trénera o tom, že patria do Nitry a prispejú k futbalovému rastu tohto mužstva. Sedmička hráčov, ktorí majú šancu posilniť mužstvo, sú hráči, ktorých chce hlavný tréner vidieť v tréningovom a zápasovom procese a myslím si, že vo veľmi krátkom čase sa rozhodne, ktorí tu zostanú a ako sa ten káder dotvorí,“ vysvetlil Petráni.

Do zimnej prípravy povedie FC Nitra realizačný tím v zložení:

  • hlavný tréner:      Michal Ščasný,
  • prvý asistent:       Patrik Durkáč
  • tréner brankárov: Miroslav König,
  • fyzioterapeut:       Jozef Urminský,
  • vedúci mužstva:   Augustín Antalík.

Michala Ščasného v polovici decembra oslovili ľudia zo strany nového prevádzkovateľa nitrianskeho klubu. „Nitra je na Slovensku značka, ale najprv ma zaujímalo, aké sú plány a aká je realita v klube, aby som mal prehľad. Čítal som o dianí veľa, ale nevedel som, na čom Nitra je. Po všetkých debatách, aj s ľuďmi priamo z klubu, si myslím, že projekt, ktorý tu má byť, bude zaujímavý a preto som okamžite povedal áno,“ prezradil nový nitriansky kouč, ktorého plán prípravy sa bude odvíjať od kádra, ktorý spoločne so svojím tímom niekoľko dní intenzívne riešil. „Jedna vec je, že nastal odliv hráčov, ale na druhej strane mám výhodu, že som to zažil v Trnave aj v Senici a to mužstvo môžem nejakým spôsobom budovať,“ dodal.

Počas zimnej prípravy čaká na obmenené nitrianske mužstvo od 13. do 31. januára 2021 dokopy 5 prípravných zápasov. Aktuálna situácia s koronavírusom je však stále zlá a mohla by ich ovplyvniť, keďže medzi prípravnými zápasmi sú naplánované aj stretnutia v Českej republike. „Áno, môže sa stať, že tam nebude môcť vycestovať, ale ostatné prípravné zápasy sú nastavené. Na nás je, aby sme našli vhodných hráčov a robili robotu, ktorú máme,“ vyjadril sa Michal Ščasný.

Na prvom tréningu v roku 2021 sa zúčastnilo A-mužstvo v tomto zložení:

  • brankári: Dávid Šípoš, Ariel Harush, Róbert Baláži, Michal Trnovský,
  • obrancovia: Erik Šuľa, Kristián Kolčák, Lukáš Fabiš, Patrik Rédeky, Daniel Magda, Vitus Scheithauer, Yanni Regäsel,
  • stredopoliari: Alen Mustafić, Tomáš Hambálek,
  • útočníci: Marián Chobot, Matej Franko, Jakub Tancík, Ján Ferleťák, Sinan Kurt, Oliver Bias, Maximilian Berwein

Chýbali Ondrej Vrábel, Samuel Šefčík a Patrik Danek z dôvodu karantény.

„Tento káder – to sú väčšinou mladí hráči. Musíme ho doplniť, nájsť vhodných adeptov, aby sme sa v lige vyhli záchranárskym prácam a posunuli Nitru vyššie,“ vyslovil želanie Michal Ščasný.

Kto je Michal Ščasný?

Michal Ščasný je 42-ročný rodák z Prahy. Bývalý obranca je odchovancom pražskej Sparty, kde dlhé roky pôsobil jeho otec Zdeněk. Počas kariéry, ktorú ukončil v roku 2012, pôsobil aj vo Viktorii Žižkov či Tatrane Prešov a absolvoval aj zahraničné angažmán. Na Slovensku už ako tréner  viedol fortunaligové kluby FK Senica a Spartak Trnava, s ktorým sa mu podarilo práve na nitrianskom štadióne vo finále Slovenského pohára v roku 2019 zdolať Žilinu.

Komentáre