Bielo-modrej mládeži sa jeseň vydarila, prioritou zostávajú odchovanci

Jesenné ligové súťaže sa v uplynulých dňoch pre nitriansku futbalovú mládež skončili. Tím U15 bude zimovať na 1. mieste.

O futbalovej jeseni sme sa rozprávali so športovým riaditeľom mládeže Igorom Demom, ktorý do tejto funkcie nastúpil v júli. „Bola to pre mňa výzva. Baví ma to. Denno-denne som v kontakte s každým trénerom plus so športovým riaditeľom Mariánom Süttöm a generálnym manažérom FC Nitra Jozefom Petránim. Celkovo môžem hodnotiť túto polsezónu mládeže pozitívne. Samozrejme, niektoré umiestnenia až tak nenaplnili naše predstavy, ale každý ročník prináša nových hráčov, novú kvalitu, čiže v každom ročníku je niečo zaujímavé, no nielen hráči, ale aj tréneri musia tvrdo pracovať,“ hovorí Demo, ktorý svoje bohaté futbalové kontakty využil pri plánovaní zimnej prestávky pre nádeje FC Nitra. „Podarilo sa mi dohodnúť do prípravného obdobia veľmi dobrých súperov pre rôzne kategórie. Napr. Sláviu Praha, Olomouc, Ostravu, Austriu Viedeň, naši pôjdu na viedenský Rapid. To všetko vďaka kontaktom, ktoré som počas kariéry nazbieral. Keď komunikujem s klubmi, na mnohých dôležitých pozíciách sú mne blízki ľudia, s ktorými som buď hral, alebo sme nastupovali proti sebe,“ vysvetlil. Žiacke a mládežnícke kategórie majú počas zimných prázdnin od futbalu pokoj, ale každý hráč na sebe môže individuálne pracovať podľa pokynov a požiadaviek trénerov. „Zimná príprava sa začína 8. januára 2019, do marca sa odohrajú prípravné zápasy aj so súpermi, ktorých som spomínal,“ dodal Igor Demo.

Medzi výsledkami jesennej časti zarezonovala nitrianska U15, ktorej patrí 1. priečka v tabuľke. „Do sezóny nevstupujeme s tým, že ideme vyhrať súťaž, ale učiť sa. Tak, ako sme zápasy vyhrávali, mohli sme ich aj prehrať. Nie je pre nás v tomto veku rozhodujúce, či budeme prví alebo piati. Kľúčové je vytvoriť hráčom čo najideálnejšie podmienky, prostredie a tréningový proces pre ich napredovanie v silnej konkurencii, ktorú v šatni určite majú,“ uviedol tréner Juraj Gombár, podľa ktorého nie sú rozdiely medzi nitrianskou 15-stkou a jej súpermi. „V každom družstve sú šikovní hráči, ktorí chcú v zápasoch uspieť a majú svoje majstrovstvo. Najväčšiu silu nášho ročníka vidíme v skvelej partii. Chalani si nič nezávidia, v tréningoch si nič nedarujú a dopĺňajú sa. Kľúčové je, že sú pracovití, priateľskí a pomáhajú si navzájom. Celému kolektívu výrazne pomohol aj príchod trénera Antaloviča, ktorý je skvelý človek a tréner. Prístupom a radami výrazne pomáha chalanom riešiť futbalové problémy a odkrývať ich potenciál,“ dodal tréner FC Nitra U15.

Zverenci jeho kolegu z U17 sa po jesennej časti umiestnili na 2. mieste za rovesníkmi z MŠK Žilina. „Práca s mládežou je v Nitre dlhodobo na vysokej úrovni. Je to zásluha všetkých trénerov, nie je to len o tom, že tento rok je úspešnejší výsledkovo. Niekedy to vystrelí tak, že tam výsledkové úspechy sú, ale stále kladieme dôraz na to, aby sme vychovávali hráčov, ktorí sú zaujímaví pre naše A-mužstvo. Nie je tu tlak na výsledky, skôr je to o tom, aby sa dobre pracovalo s mladými a vychovali sme zaujímavých hráčov,“ dodal Peter Hnilica, ktorého, 2. priečka jeho hráčov teší. „Ich sebavedomie tak stúpa, sú viac na očiach, skôr sa dostanú do reprezentačných výberov, ale opakujem, dôraz je v prvom rade na výchove hráčov.“ Podľa kormidelníka nitrianskej 17-tky je na celej súťaži vidieť, kde sa ako s mládežou pracuje. „Keď sa robí dobre, tie mužstvá sú hore, ako Žilina, Slovan alebo my. Kvalitná práca sa po čase prejaví.“ Tieto umiestnenia potešili aj Igora Dema, no prízvukuje slová trénerov. „Filozofia nitrianskeho klubu nikdy nebola o nakupovaní hráčov. Vždy to bolo o sústredení sa na hráčov, ktorých máme v našej akadémii. Najlepší pocit potom je, keď v 22-člennom kádri áčka je 18 našich odchovancov. To je priorita klubu, vždy bola a myslím si, že aj vždy bude. Samozrejme, tých najlepších tu nikto neudrží. Ale práve v tom čísle našich odchovancov v áčku sa odzrkadľuje práca mládežníckych trénerov, ktorí jej obetujú aj voľný čas.“ Či práve toto oduševnenie je faktorom, ktorý nitriansku futbalovú mládež odlišuje od ostatných slovenských mužstiev, Demo hodnotiť nechce. „Futbalový život ma naučil starať sa o seba, nie o druhých. Naši to robia veľmi dobre, čo sa odrazilo napr. aj na tom, že na nedávnom reprezentačnom zraze 21-tky bolo 7 našich odchovancov. Plus A-tím, kde sú nielen bývalí hráči z nitrianskej futbalovej akadémie, ale aj členovia realizačného tímu.“ Do jarnej časti športový riaditeľ mládeže FC Nitra prehnané plány a vízie nemá, hoci podľa jeho slov je vždy čo zlepšovať. „Teší nás, že nosným kategóriám ako U15, U17 či U19 sa darí výsledkovo, ale treba dodať, že v celej akadémii je okolo 400 hráčov. A tieto úspechy sú výsledkom mravenčej práce všetkých trénerov. Pre mňa tým najdôležitejším stále zostáva, aby čo najviac chlapcov z akadémie hralo raz v nitrianskom áčku,“ uzavrel Demo.

 

Zdroj foto: Samuel Mečiar (MY Nitrianske noviny)

Komentáre