Nitrička nechýbala na 9. ročníku charitatívneho projektu Integrácia

Posledné decembrové dni v Mestskej športovej hale patria už tradične futbalu, 29. december mal ešte o čosi vyšší rozmer. Charitatívny projekt Integrácia sa po mnohých úspešných ročníkoch presunul do Nitry. Projekt Integrácia roky podporuje deti, ktoré to v živote nemajú ľahké a prostredníctvom športu sa im snažia pomôcť. Keď nás riaditeľ projektu, Slavomír Krafčák, oslovil na spoluprácu, neváhali sme a rovnako sa toho zhostili naši hráči, súčasní aj bývalí. V šatni sa stretli Tomáš Kóňa, Lukáš Hroššo, Richard Križan, Lukáš Fabiš, Marián Bochnovič, Peter Gunda, Jaroslav Dekýš, Henrich Benčík, Peter Palúch, Marek Fábry a Róbert Baláži. Tím sme mali exkluzívny a poďme hrať futbal! V semifinále sme zdolali výber slovenskej reprezentácie nabitý hráčmi ako Vestenický, Špalek či Štetina. Vo finále sme sa  stretli s mužstvom integrácie, za ktorý nastúpili mnohé známe osobnosti, medzi nimi Tomás Ujfaluši, Ego, Lintner a zástup krásnych modeliek. Nepochybne najväčšou športovou osobnosťou na akcii bol Oliver Neuville, bývalý reprezentant Nemecka. Vo svojej bohatej kariére obliekal dresy Bayern Leverkusen alebo Borussia Mönchenglandbach. V sezóne 2001/2002 si zahral vo finále Ligy Majstrov proti Realu Madrid. Národný tím reprezentoval na medzinárodných fórach, zúčastnil sa MS v Japonsku a Južnej Kórey v roku 2002, MS 2006 v Nemecku a EURA 2008 v Rakúsku a Nemecku.

Na nášho súpera vo finále sme nestačili a po vyrovnanom boji sme prehrali, ale v tomto prípade o výsledok vôbec nešlo. Hlavnou myšlienkou bolo pomôcť deťom, ktoré to potrebujú. Otcom toho charitatívneho projektu je Slavomír Krafčák. ,,Cieľom Integrácie  je to, čo ste dnes mohli vidieť, pomáhať deťom. Dnes sa vytrácajú tie správne vzory, naše deti sú odrazom našej doby. Snažíme sa im dať tie správne hodnoty. Dávať im nejaké kladné vzory, aby sa uberali tým správnym smerom.“ Integrácia sa zrodila na prešovskom sídlisku a vtedy si ešte organizátori ani neboli pomysleli, že ich projekt môže nabrať takýto rozmer. ,,Prvá takáto akcia bola v roku 2008 na sídlisku v Prešove. Urobili sme pre 200 detí takú menšiu Integráciu. Vtedy sme vôbec netušili, že o desať rokov budeme takýto projekt riešiť. Bola to pomoc jednému chlapcovi, ktorý nemal šťastie pri narodení a deti ho nechceli zaradiť medzi seba. Všetko to vzniklo zo nezištnej pomoci a vznikla z toho jedna obrovská akcia.“ Integrácia každým rokov prináša nové a nové veci, ale posolstvo sa nemení – pomôc ľuďom, ktorí  majú problém začleniť sa do spoločnosti. ,,Začleniť, spájať všetky deti. Dávať im rešpekt a takú ideu, keď dieťa nemalo toľko šťastia pri narodení alebo bolo z detského domova, aby ho nevyčleňovali a pomáhali jeden druhému. Aby sa z neho nesmiali a dali mu priestor na život a aby aj tá druhá skupina ľudí nebola odstrčená niekde v kúte a aby sa zaradili do života a mali to o niečo ľahšie.“ Zorganizovať takúto obrovskú akciu zaberie veľmi veľa času. ,,Ja si myslím, že dobré sa šíri samo, keď to robíte s pokorou a dáte dokopy tých správnych ľudí, ktorí nemajú žiaden problém vám pomôcť, tak dokážeme aj nemožné. Ja si myslím, že Integrácia má pred sebou veľmi veľa výziev.“ Budúci rok bude pre Integráciu jubilejný a oslávi už desiate narodeniny. ,,Bude to desiaty ročník, malo by to byť niečo extra. Chceli by sme, aby to bolo v našom hlavnom meste na štadióne Ondreja Nepelu pre jedenásť tisíc detí. Nie len pre nich, ale aj pre seniorov. Treba si trochu oddýchnuť a v januári ideme do prípravy a zabezpečenia ďalšieho podujatie.“ Páni si mohli počas turnaja popásť oči na krásnych modelkách, ktorým futbal skutočne nerobil žiadny problém. ,,Ja si myslím, že im to išlo dobre. Boli aj minulý rok a veľmi dobre na to spomínajú, chcú spolupracovať. Aj dievčatá, ktoré sú veľmi pekné a sú modelkami, majú to srdiečko a chcú podporovať takéto akcie.“  Pán Krafčák si veľmi pochvaľoval naše mesto, ale aj spoluprácu s našim futbalovým klubom. ,,Nitra je úžasné mesto. Sú tu veľmi milí ľudia a čo sa týka športu, je tu veľmi veľa športových klubov. Všetko treba robiť preto, aby takýchto miest bolo na Slovensku viac a viac.“

Turnaja sa zúčastnil Tomáš Kóňa, ktorý si včerajšiu akciu veľmi pochvaľoval. ,,Je super, že niekto dokáže zorganizovať takúto skvelú akciu. Bolo to na vysokej úrovni, prišlo veľa ľudí, rozdali sa darčeky. Vyzbierala sa pekná suma. Stretla sa tu veľmi dobrá partia športovcov, vládla tu príjemná atmosféra.“ Príprava na jarnú časť Fortuna ligy začína o týždeň, hráči to vnímali skôr ako oživenie povianočného obdobia. ,,Je to aj pre nás hráčov príjemná atmosféra. Aj keď to nebolo na vysokej futbalovej úrovni, bolo to skôr o srande a zábave.“ 

 

Zdroj foto: http://www.bazala.sk

Komentáre